Drogi transportowe w magazynie. Jak wygląda malowanie linii?

Drogi transportowe w magazynie. Jak wygląda malowanie linii?

Oznakowanie hal magazynowych jest integralnym elementem budowania systemu organizacji ruchu na terenie obiektu i pozwala sprostać restrykcyjnym wymaganiom BHP w zakresie bezpieczeństwa pracy. Malowanie linii w magazynie polega na wyznaczeniu ciągów transportowych i alejek komunikacyjnych w sposób jasny dla użytkowników. Takie działania znacząco zwiększają bezpieczeństwo i efektywność pracy, a także organizują sposób poruszania się pracowników po obiekcie.

Oznakowanie hal magazynowych. Czy warto?

Oznakowanie hal magazynowych to kwestia bezpieczeństwa pracowników. Prawidłowo wykonane z jednej strony minimalizuje ryzyko wypadków, a z drugiej pozytywnie oddziałuje na wydajność podejmowanych czynności zawodowych. Miejsce pracy staje się uporządkowane, zmniejsza się liczba popełnianych błędów, wzrasta jakość usług i produktów, zbędny ruch i wysiłek fizyczny pracowników zostaje ograniczony. Malowanie linii w magazynie pozwala na efektywniejsze wykorzystanie powierzchni użytkowej, obniża koszty działalności, poprawia dostępność maszyn i znacząco poprawia komunikację wewnątrz zakładu. Linie malowane są zgodnie z przepisami prawa, preferencjami zleceniodawcy oraz warunkami środowiskowymi. Zaliczamy do nich między innymi typ podłoża, średnie temperatury oraz intensywność ruchu pieszych i pojazdów kołowych.

Wykonane oznakowanie jest trwałe oraz odporne na ścieranie i blaknięcie. Malowanie linii w magazynie obejmuje takie elementy oznakowania, jak drogi transportowe dla wózków widłowych i ciągi komunikacyjne dla pieszych, ale nie tylko. Kolorowe linie oddzielają od siebie strefy funkcjonalne w obiekcie, wyznaczają strefy wyłączone z ruchu i ostrzegają przed potencjalnie niebezpiecznymi elementami wyposażenia. Przykładowo, linie ostrzegawcze malowane są wokół słupów czy regałów. Pasy i linie mogą także wyznaczać pola do składowania ładunków. Co więcej, malowanie linii w magazynie może także obejmować piktogramy na podstawie indywidualnego projektu lub napisy, zgodne z zaleceniami BHP.

Malowanie linii w magazynie. Jak wygląda?

Malowanie linii w magazynie musi przebiegać na podstawie wcześniej stworzonego projektu. Warto w tym celu zwrócić się do specjalistów, którzy dysponują nie tylko wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim niezbędnym sprzętem. Oznakowanie można nanosić zarówno na podłoże gładkie, jak również wyfrezowane czy śrutowane. Wykorzystuje się w tym celu technikę natryskową, która zapewnia najwyższą trwałość oznakowania. Natryskowe nanoszenie farby to metoda hydrodynamiczna i bezpowietrzna. Wykorzystanie wysokiego ciśnienia ogranicza efekt rozpraszania powietrzem. Posadzkę należy wcześniej oczyścić i odtłuścić, aby była sucha i pozbawiona mleczka cementowego. W przypadku posadzek śrutowanych, należy początkowo pozbyć się górnej warstwy za pomocą śrutownicy.

Następnie na powierzchnię nakłada się podkład i warstwę właściwą farby pod odpowiednim ciśnieniem. Podkład składa się z bazy i utwardzacza, które należy ze sobą wymieszać w odpowiednich proporcjach. Do malowania linii w magazynach wykorzystuje się farby na bazie żywic akrylowych, epoksydowych lub poliuretanowych. Farby są doskonale przyczepne, szybkoschnące i widoczne w każdych warunkach w dzień i w nocy. System jest możliwy do eksploatacji już po 24h, a pełną odporność mechaniczną zyskuje po 5 dniach. Alternatywą metodą nanoszenia oznakowania jest metoda inwazyjna, w wyniku której powstają znaki wgłębne. Wykonywane są one specjalnymi tarczami diamentowymi do betonu. Bruzdy o głębokości 2-3 milimetrów zalewane są żywicą epoksydową i tworzą oznaczenie, które w praktyce jest niezniszczalne.

Zainteresowała Cię ta tematyka?

Sprawdź podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Zeskanuj kod i dodaj nas do swoich kontaktów